wojny.net, czyli krajobraz po bitwie

Jakiś czas temu za poduszczeniem Artura postanowiłem opublikować galerię moich zdjęć z rozmaitych muzeów wojska i lotnictwa. Z początku był to tylko front-end do galerii na Picasie, ale w końcu przyszła pora na własny engine, który daje większą swobodę manewru. Padło na napisany w PHP system Gallery, który dał się bezboleśnie zainstalować w sąsiedztwie Sluis Van.

Ostatni miesiąc spędziłem głównie na uploadowaniu tam zdjęć, sortowaniu, kategoryzowaniu i podpisywaniu ich. Część sprzętu nie była wcale trywialna – np. taki Leichter Zugkraftwagen 37 – ale przy wsparciu znajomych większość udało się zidentyfikować.

A dzisiaj okazało się, że moją galerię dopadł spambot i w krótkim czasie wbił prawie dwa tysiące komentarzy spamerskich (wszystkie zresztą do tego samego zdjęcia rakiety V-2 – widać musiała mu się bardzo spodobać).

Tak czy inaczej, zacząłem od uruchomienia wtyczki Akismet, ale okazało się, że wprawdzie oznacza ona komentarze jako spam, a te można usunąć korzystając z automatycznego mechanizmu zaimplementowanego w Gallery, to… Niestety konfiguracja serwera sobie z tym nie radzi i kasowanie wywala się na lockach systemu plików albo bazy danych (do wyboru).

Cóż zostało? Okazało się, że komentarze trzymane są w bazie danych w sposób nie całkowicie prosty, więc prosty delete przez panel administracyjny bazy SQL sprawy nie rozwiąże. A więc – szybkie przeszukanie sieci, znalezienie i zmodyfikowanie odpowiedniego zapytania SQL tak, żeby wycięło wszystkie komentarze (tak, niestety nie pojawił się jak do tej pory żaden nie będący spamem – choć może akurat w tym przypadku oznacza to „na szczęście”). No i bum. Zwłoki posprzątane.

Jaki z tego morał? Ano taki, że system antyspamowy trzeba włączać na zapas, a nie po fakcie. Że sprzątanie zajmuje potem dużo więcej czasu, niż mogła zająć prewencja. Czego Państwu nie życzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s