„Przyjaciel z piekła”, A. i B. Strugaccy

Niebo i piekło.

Rasowy żołnierz Gag. Niebo – jego oddział, walka z cesarskimi szczurojadami. Piekło – brak kompetencji cywili i wojaków z poboru.

Młody, którego imienia nie pomnę, z zadatkami na geniusza. Piekło – wojna, która niszczy jego dom, rodzinę, i jego prawie przyprawia o śmierć. Niebo…

Ziemianie. Na najwyższym chyba poziomie rozwoju cywilizacyjnego i moralnego spośród wszystkich książek Strugackich. Niebo – sami sobie stworzyli, na Ziemi. Piekło – targana wojnami planeta, na której mieszkają dwie wyżej wspomniane postacie. Jako istoty do głębi przesiąknięte humanizmem, Ziemianie wysyłają tajnych agentów (progresorów?), którzy mają wywołać rewolucję i przynieść wojującej planecie pokój.

W międzyczasie starają się uratować z rzezi najbardziej obiecujące jednostki. Ratują młodzieńca-geniusza od śmierci w gruzowisku dawnego miasta i zabierają go do… ziemskiego nieba.

Ratują również Gaga i zabierają go do… ziemskiego piekła.

Gag nie jest w stanie dostosować się do świata, w którym się znalazł. Ciasny umysł? Być może. Wpojone zbyt mocno reguły walki? Być może. Nie wie, nie rozumie, nie podoba mu się, chce wracać. Na swoją ziemię.

Geniusz błyszczy, rozwiązuje problemy matematyczne lepiej, niż większość Ziemian, przyzwyczaja się do swojego nieba jako do nowej ziemi. „Kim jesteś, przyjacielu?” – pyta Gag. „W piekle są twoi przyjaciele!” – odpowiada.

Gag wraca w końcu do swojego domu – piekła nie będącego piekłem, które w międzyczasie Ziemianie przekształcili nieco na obraz i podobieństwo swojej planety. Przed odlotem daje jeszcze posmakować dawnego piekła swojemu „przyjacielowi”. Na chwilę. Nie wie, czemu.

„W piekle są twoi przyjaciele”. Chcemy ich wyciągnąć? Chcemy wrzucić tam ciebie?

Piekło to kto?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s