„Daleka Tęcza”, A. i B. Strugaccy

Angielski tytuł tej książki to wprawdzie Far Rainbow, ale nie zdziwiłbym się, gdyby nazwa Distant Rainbow, jachtu typu Starwind należącego do Mazzica w Trylogii Thrawna, była nią właśnie inspirowana. Zahn lubi takie gierki. Ale ja nie o tym…

Tęcza to planeta zaludniona przez fizyków. Odkryta przez Ziemian, odległa, niezamieszkała, była świetnym, bezpiecznym poligonem dla ryzykownych eksperymentów z teleportacją. Oczywiście z czasem, kiedy niebezpieczeństwo zostało oswojone, na planetę zaczęto sprowadzać rodziny, dzieci, zaczął się ruch turystyczny… Zupełnie jak na naszych poligonach, licznie odwiedzanych przez beztroskich grzybiarzy.

Fizycy żyli, bawili się, kłócili, dyskutowali na głębokie tematy, podkradali sobie prąd i ulmotrony, których zawsze brakowało, a dostawy z Ziemi były zdecydowanie zbyt rzadkie. Aż przyszło bum – pod postacią nowego wcielenia dobrze do tej pory znanej Fali, wywoływanej teleportacjami.

Jak sama nazwa wskazuje, Fala to fala energii. Dotychczasowe udawało się okiełznać, czasem przy pewnych stratach, z reguły wręcz rutynowo. Ta zrobiła przykrą niespodziankę i zafundowała planecie pełzający Armageddon.

No i przyglądamy się postawom ludzi: nadopiekuńcza matka, szef-administrator, kosmonauta-humanista, dzieci, dorastająca młodzież, naukowcy, artyści… I jest tak, jak w wielu filmach czy książkach, gdzie trzeba się ewakuować i jest mało czasu albo miejsca – ale trochę inaczej. Może chodzi o to, że w przyszłości „nie ma ludzi z natury złych”? Może nie ma, ale wszyscy nie stają się przez to sztuczni. Są tu relacje międzyludzkie, wątpliwości, pomysły, inicjatywy, poświęcenie… I zakończenie w zasadzie domknięte, bo opowiedziane przez człowieka widzącego przyszłość, ale jednak inne książki zdają się je częściowo podważać.

Może chodzi o to, że ważna jest opowieść, a nie formalizm, szczególiki i śledzenie miliona detali w trosce o satysfakcję fanów-szperaczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s