Porównywarka statków kosmicznych

Udało się. Dla uczczenia 12 rocznicy istnienia Sluis Van na stronie pojawiła się dziś porównywarka statków kosmicznych. Dzięki niej każdy będzie mógł w łatwy sposób sprawdzić, czy X-wing jest opancerzony silniej, niż Gwiezdny Niszczyciel typu Venator (słaby przykład), albo która z maszyn starorepublikańskich może przewieźć najwięcej ładunku.

Zgodnie z panującymi ostatnio łebdwazerowymi zwyczajami, wyszukiwarka jest udostępniona w wersji roboczej – jeśli masz jakąś propozycję usprawnienia czy modyfikacji, albo po prostu chcesz wyrazić swoje wrażenia, skrytykować czy w inny sposób się wyrazić – czuj się zaproszony.

Tak mi się nieskromnie wydaje, że jest to pierwszy taki system w sieci – nie tylko polskiej. Głównie dzięki temu, że dane statków kosmicznych trzymamy na Sluis w postaci uporządkowanej, co pozwala na ich łatwe przetwarzanie: Wookieepedia i Ossus póki co miałyby z tym duży problem.

A więc miłej zabawy. I dajcie znać, jak Wam się podoba.

30 uwag do wpisu “Porównywarka statków kosmicznych

 1. Ven

  Pomysł porównywarki jest moim zdaniem świetny! Dzięki temu można się łatwo zorientować jakie szanse miałyby jednostki stron konfliktu.
  Wnoszę też pomysł na jedną poprawkę – aby po porównaniu łatwo było rozpocząć nowe, proponuję aby w pasku znalazł się „magiczny przycisk” pt ‚wyczyść wszystkie’ – to ułatwi sprawę :)
  Winszuję 12 lat (bo to wiek poważny ;D) i życzę z całego serca aby ilość opisów była nie trzy ale czterocyfrowa :)
  Połamania kluczy hydraulicznych w stoczni!

 2. Martinus

  Pomysł naprawdę dobry. Choć moim zdaniem głównie dla osób, które do stoczni zaglądają z rzadka, lub po raz pierwszy. Ja, od roku sprawdzam opis każdego nowego statku, najpóźniej 1-2 dni po jego pojawieniu się, a mam dobrą pamięć i dla mnie porównywarka to tylko drobne ułatwienie, ale jestem pewny, iż dla większości będzie bardzo pomocna.

 3. Martinus

  Gratuluję 12-lecia, życzę conajmiej 120-lecia i masy nowych opisów:D

  P.S. Parametr który był by najwyższy z pośród tych w porównywanych statkach mógł by być podkreślony (np. zieloną czcionką), a najniższy czerwoną. Np. porównujesz Action VI, CR 90 i Nebulona-B2. Action ma najwyższy parametr ładowności więc ten parametr ma na zielono. CR-90 najniższy więc na czerwono. Action jest najwolniejszy w przestrzeni- parametr na czerwono, a CR-90 najszybszy- na zielono.
  Oczywiście zdaję sobie sprawę, że porówywanie uzbrojenia jednostek było by tak skomplikowane, iż dla ułatwienia lepiej uznać je za niemożliwe.

 4. KrisSWD

  Również gratuluję 12 lat istnienia :) Jeszcze 6 i SV będzie pełnoletnie… ;)

  Co do pomysłu porównywarki… Plus za włożoną pracę i innowacyjność. Tylko… Po co to tak właściwie? Jaki ma to sens i cel? W końcu wiele jednostek w ogóle się nie różni :) W dodatku porównywanie zaledwie kilku parametrów, czasem zlepionych w całość pod jedną nazwą mija się z celem.

  Chciałbym porównać np., który z krążowników posiada najlepsze możliwości obrony przed wrogimi myśliwcami. Niema takiej możliwości… Uzbrojenie jest zlepione ze sobą i bez specjalnego wyróżnienia.

  Samo porównywanie np. prędkości przecież nic nie mówi…

  W sumie ładny gadżet, tylko mało funkcjonalny.

 5. Adoreus

  składam na wasze ręce kolejne gratulacje z okazji 12- lecia Sluis Vana.

  co do porównywarki- pomysł wręcz wspaniały. wg. mnie do poprawy zostaje tylko układ graficzny (czasem zdarzają się wielowyrazowe opisy uzbrojenia, np. w Gwiezdnym Niszczycielu typu Imperiuos: „5 baterii wyrzutni torped protonowych (po 40 pocisków) o mocy 750”- zachodzi to na tabelkę z najnowszymi opisami). poza tym można by dodawać do jednostek adnotacje typu: myśliwiec przewagi, myśliwiec szturmowy, bombowiec, krążownik przechwytujący, okręt do zwalczania myśliwców itp. to w pewnym stopniu rozwiąże kwestię wspomnianą przez KrisSWD’a- będzie wiadomo, czemu dana konstrukcja ma służyć

  jeszcze raz gratuluje- tylko tak dalej ;-)

  1. KrisSWD

   Mnie raczej chodziło nie o przeznaczenie konkretnej jednostki, bo to można z opisu wywnioskować, a raczej o przeznaczenie konkretnych elementów w tym wypadku uzbrojenia… ;)

   1. Zastanawiałem się (i nadal zastanawiam), jak rozwiązać kwestię porównywania uzbrojenia. Ze względu na różną ilość i zróżnicowanie typu, nie da się łatwo zrobić takiej tabelki, jak z innymi cechami.
    Można by teoretycznie policzyć po prostu sumę mocy wszystkich rodzajów broni (tych, których to dotyczy i których parametry znamy), ale to niewiele będzie obrazować, bo jakiś okręt może mieć 50 lekkich blasterów, drugi 10 ciężkich turbolaserów i nominalnie ten pierwszy miałby przewagę, podczas gdy w rzeczywistości może nie być w stanie nawet drasnąć czyichkolwiek osłon.
    Więc może uśrednić – zsumować i podzielić przez ilość luf… Ale tu znowu pojawia się ten sam problem, czyli kwestia braku reprezentatywności takiego parametru w przypadku jednostki o zróżnicowanym uzbrojeniu.
    Myślę też nad rozróżnieniem broni na „przeciwlotniczą” i artylerię ciężką – tak, jak występuje to w RPG, pod postacią np. dwóch różnych rodzajów ikonek. Ale nadal pozostajemy w tym momencie przy jednej, „sklejonej” liście uzbrojenia.
    Macie jakieś pomysły?

    Aha, w kwestii problemów z layoutem, prosiłbym o kilka słów informacji: jakie konkretnie jednostki się rozjeżdżają i na jakiej przeglądarce. Znacznie ułatwi mi to testowanie i szukanie takich błędów. Dzięki.

 6. byq

  faktycznie do porównywarki wstawiliście tylko tą charakterystykę z tabelki, a ona mało mówi i wiele informacji jest wymyślonych (czyt. niekanonicznych) bo z racji tego ze na wookiepedii nic nie ma napisane musieliście sami główkować. Dla takiej strony to taki tylko sobie bajer. Ale! Myślę, że dobrym pomysłem byłoby dopisanie do opisów przedział czasu w jakim występowała dana maszyna. To będzie atrakcyjne i da dobre pojęcie o maszynie- w końcu nowocześniejsza to raczej lepsza.

  1. Hm? Co jest niekanoniczne i wymyślone? Wszystkie dane techniczne pochodzą z RPG, więc są absolutnie kanoniczne – zostały tylko skonwertowane (przy pomocy oficjalnych zasad) tak, żeby te z D6 i kolejnych mutacji D20 były we wspólnej skali (opartej na D6) i dały się porównywać.

   Założeniem porównywarki jest umożliwienie zestawienia właśnie danych technicznych. Jeśli ktoś nie zna poszczególnych statków, to może sobie przecież poczytać opisy po kolei, albo otworzyć w osobnych oknach. „Tabelkowanie” opisu byłoby bez sensu, a tabelkowanie danych – ułatwia właśnie porównanie konkretnych parametrów. I jeśli ktoś zastanawia się, jaki sobie kupić lekki frachtowiec, a ma do wyboru kilka, które niczym specjalnym się charakteryzują (z opisu), to wrzuca w tabelkę, i już wie, że tu ma o 10 ton ładunku więcej, tu ma lepszy pancerz, a tutaj i to, i to jest słabsze.

   1. byq

    no dobra, przekonałeś mnie. Ale nie musisz się chyba oburzać. A skoro już to piszę bo to akurat najświeższy temat, to jak się zapatrujesz na taki pomysł: ktoś opisze jakiś statek, oczywiście kanoniczny i znajdzie się on na sv? Tego jest multum i nigdy się chyba nie wyczerpią źródła. A byłoby szybko, przyjemnie i każdy mógłby mieć swój wkład

    1. Przyznam, że faktycznie trochę się oburzyłem, bo szukanie tych wszystkich danych po różnych źródłach, kombinowanie z konwersją, porównywanie różnych wersji itp. to jest jednak trochę roboty i spotkać się po tym z oskarżeniem o zmyślanie było nieco… zaskakujące ;) Ale też i moja wypowiedź zabrzmiała chyba trochę ostrzej, niż było to zamierzone.

     Co do opisów od czytelników, to muszę się nad tym trochę zastanowić, bo są i przesłanki za, i przeciw. Na pewno za to chętnie przyjąłbym gotową grafikę (obrazki w formie gif z przezroczystym tłem i uporządkowanymi kwestiami antyaliasingu tak, żeby dobrze wyglądały na czarnym tle), bo to zawsze zajmuje mi najwięcej czasu, który z chęcią przeznaczyłbym na dłubanie w kodzie czy pisanie tekstów.

     1. byq

      faktycznie nadało by dodać możliwość dodawania do porównywarki z katalogów, np jakaś mała literka p z odnośnikiem. A podkolorowanie spoko, to jest dobre. Szkoda że nie do wszystkich statków da się znaleźć pełna specyfikę

     2. KrisSWD

      Na dobrą sprawę, to mnie osobiście mocno dziwi to wrzucanie grafik jednostek na ciemne, gwieździste tło. Czy na pewno nie lepiej wyglądałyby te grafiki w swojej pierwotnej formie, czyli z tłem oryginalnym? „Preatorian” nie wygląda przecież źle… Za to „Hammerhead” już jakiś postrzępiony jest… W przypadku drednotów jest jeszcze gorzej chyba. A mniejsze sylwetki „szablozębych” też nie są zbyt ciekawe po wrzuceniu ich na czarne tło. Wyglądają na poobcinane gdzieniegdzie ;)

     3. byq

      no w sumie prawda. szablozębne same w sobie są ciemne to na czarnym tle prawie ich nie widać. Munificent też prawie niewidoczny

 7. byq

  Otototo. To co powiedziałeś: konwersja… bo zasadniczo nikt z twórców SW nie myślał pewnie o danych do takiej tabelki, rpg-owe informacje są raczej właśnie do gry. Mniejsza! bo chyba nam obu o to chodziło. ;] A co do opisów mówisz, że raczej grafika? Spróbuje powalczyć trochę z jakimś stateczkiem. Opis wolisz sam?

 8. not killing

  super pomysł ale przydało by się go zrobić tak żeby porównywało większe ilości statków niż po jednym

  1. Co przez to rozumiesz? Chodzi o sposób dodawania do porównywarki? Czy np. o dodanie możliwości dodawania do porównania z poziomu katalogu wszystkich statków?

 9. Dorobiłem kolorowanie najwyższych i najniższych danych i podzieliłem uzbrojenie statków na trzy kategorie, co powinno pomóc w odróżnieniu, do czego dana broń może skutecznie posłużyć ;)

 10. Thrawn Chimaere

  100 lat, Sluis Van! (spóźnione ale zawsze ;) I oczywiście gratulacje za projekt porównywarki. Mógłbym przy niej siedzieć i siedzieć, sprawdzając choćby jak ewoluowały myśliwce na przestrzeni galaktycznych wieków.

  Mam też małą sugestię, czy raczej pomysł na jej uatrakcyjnienie: kiedy usuwamy pojedynczo statki z okna porównania (a propos – popieram serdecznie wspomnianą koncepcję ‚magicznego przycisku’) następuje odświeżenie strony, co troche spowalnia naszą pracę. Oczywiście ludziom posiadającym szybkie łącze może to nie przeszkadzać, jednak myslę, że warto byłoby sie nad tym problemikiem pochylić. Rozwiązaniem może być coś w podobie zastosowanego np. na serwisie youtube systemu przełączania stron komentarzy. Dzieje się to bez odświeżenia strony. Co myślicie o zastosowaniu czegoś podobnego w sluisvanowej porównywarce? I, najważniejsze, czy cos takiego wogóle byłoby mozliwe do realizacji?

  1. Dzięki za życzenia.
   Usunięcie przeładowań strony to dobry pomysł i jest to możliwe – trzeba skorzystać z AJAXa, tak, jak robi się to chociażby na coraz większej ilości sklepów internetowych. Z grubsza mam takie plany, ale na razie muszę się zająć raczej Javą niż PHP, co streściłem w ostatnim komentarzu pod wishlistą.

   1. Thrawn Chimaere

    A ów przycisk „wyczyść wszystkie”? Również jest istotny, kto wie, czy nie bardziej. Kilkukrotne klikanie na poszczególne ‚usuń’ trochę zniechęca.

    Dodam jeszcze propozycję zwiększenia limitu jednostek w porównywarce. Cztery to jednak troszke za mało. Nie można na przykład porównać statków z wszystkich głównych epok opisanego świata SW, co pewnie wielu chciałoby zrobić, by zobaczyć ich stopniową ewolucję.

 11. kRzysztofek0009

  Moim zdaniem krążownik kalamariański mc 40 powinien być uzbrojony w dwie wyrzutnie torped tak jak fregata mc 30 w grze star wars epirea at war forces of coruption. Może nawiązuje tym stwierdzeniem so startreka, ale chodzi mi o to że przy starciu bezpośrednim krążownik mc 40 ma liche szanse, a i jeden dywizjon myśliwców nie wystarczy przeciwko kilku dywizjonom , które przeworzą imperialne krążowniki. Więc przechodząc do meritum wyrzutnia torped protonowych lub rakiet dałaby temu krążownikowi większe szanse na prtzetrwania z taktycznego punktu widzenia.

  1. Kyle

   W źródłach u wookiech nie ma żadnego sourcebooka. Skąd dane lekkiego kalmara Admirale? Podobnie jak wersja MC80a z gier, prosi się o dwie wyrzutnie ciężkich torped protonowych.

   Co do jego użyteczności, to bardziej robił za ruchomą bazę dla tej swojej eskadry, niż krążownik. W żadnym wypadku nie miał wiązać walką gwiezdnych niszczycieli. W starciu z fregatą czy antycznym pancernikiem przeważał chociażby rozmiarem, o wytrzymałości nie wspominając, ale zbliżać się tym nawet do Venatora bym nie próbował. Dzieje Warhawka w polowaniu na Protectora są tego najlepszym dowodem. Gdy włączył się do walki w roli kolołapa, po pięciu minutach starcia z Interdictorem i jego myśliwcami,był raptem szczątkami zaśmiecającymi system Ottega…

   Co ten komentarz ma do porównywarki? Nie lepiej wishlistę tym zaśmiecać/napisać prywatnie do Admirała?

 12. Tarzan1009

  Można by dodać opcję sortowania wg. parametrów. Coś jak np. na Ceneo: naciskam „długość” i statki zostają posortowane od najdłuższego do najkrótszego. Naciskam drugi raz i zostają posortowane od najkrótszego do najdłuższego. Naciskam „wytrzymałość” i zostają posortowane od najwytrzymalszego do najkrótszego. I tak dalej.

 13. Darth Milord

  Rozwiązanie wspaniałe, tylko zapytam dlaczego kiedy klikam „usuń”
  będąc w porównywarce statek nie znika z tabelki, usuwa się sam napis „usuń”. Jak to oo raz pierwszy zobaczyłem to mnie
  to delikatnie mówiąc rozbawiło. A tak serio to jest wybitnie irytujące.

 14. Darth Milord

  Mam jedno (może dwa) zasadnicze pytania: co mi daje możliwość sprawdzenia prędkości statku, gdy w okienku widzę cyfrę…i tyle. A jednostka? Km/h, m/s , systemy gwiezdne na tydzień lotu czy jak?
  No i drugie: jak mam porównać pancerz statku? Na pewno „wytrzymałość” nie spełnia roli. Z przodu pojazd ma inny pancerz, niż np. z dołu lub boku. Przydałaby się projekcja 3D z możliwością obracania 360 stopni dookoła obiektu z zaznaczonymi kolorystycznie płaszczyznami pancerza i strefami osłon.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s