Bierut na Głównym

P1080469
Socjalistyczne powitanie

Przeżywające w ostatnich miesiącach renesans warszawskie Muzeum Kolejnictwa pod pretekstem 22 lipca przygotowało serię imprez skoncentrowanych wokół pieczołowicie odrestaurowanego i sprowadzonego na ekspozycję wagonu-salonki towarzysza prezydenta B. Bieruta.

W środę o godzinie 19 miało miejsce uroczyste otwarcie imprezy. Przygrywała stosowna socjalistyczna muzyka, zapewniono plakaty uświadamiające masy (w tym słynny transparent „Wróg cię kusi Coca-Colą”), oraz czerwone goździki dla przedstawicielek płci pięknej, niekiedy nawet wręczane łodygami do góry.

P1080584
Socjalistyczna impreza

Przedstawiciele Muzeum, odziani w stroje z epoki, odpowiednimi przemowami powitali gości. Wręczono dyplomy za przekroczenie normy, wszyscy mogli podpisać socjalistyczne zobowiązania do otrzymywania informacji na temat wydarzeń w Muzeum, a wszystko to do wtóru gwizdków kolejowych, które stały się przebojem szczególnie wśród młodszych wiekiem uczestników imprezy. Nie zabrakło również radzieckiego poczęstunku, czyli butelek czerwonego musującego sowieckoje igristoje.

Gwoździem programu była oczywiście możliwość zwiedzenia z przewodnikiem bierutowskiej salonki. Wagon posiada własną kuchnię węglową, przestronne (jak na standardy kolejowe) sypialnie i łazienkę, gabinety oraz salę konferencyjną z olbrzymim stołem i kryształowym lustrem w złoconych ramach, ozdobioną wizerunkami największych polskich miast. Zbudowany w 1939 roku w Poznaniu, służył z początku Niemcom, potem Polakom, przez pewien czas przetrzymywano go też we Francji. Jeździł nim Bierut, Gomułka, Jaroszewicz i Cyrankiewicz. Ostatnio zaś na pokładzie gościł sam premier Pawlak.

P1080473 P1080498 P1080593 P1080572

Poza salonką goście mieli możliwość odwiedzenia wystawy satyrycznej Zbigniewa Jujki, obcowania z socrealistycznymi obrazami z muzeum w Kozłówce, a także przyjrzenia się stałej wystawie Muzeum, zarówno tej plenerowej, jak i części modelarsko-pamiątkowej. Muzeum Motoryzacji w Warszawie dostarczyło natomiast dwóch smochodów z epoki – Warszawy i Syrenki, które godnie prezentowały się na platformie peronowej.

P1080753 Od moich ostatnich odwiedzin w MK (kiedy to oprowadzałem po ekspozycjach Ważnego Miłośnika Kolei Z Ameryki, dzięki czemu załapałem się na specjalny bilet wstępu) znacząco poprawiła się jego infrastruktura – pojawiły się grządki, kwiatki, porządne oznakowanie, a także sklep z pamiątkami oraz toalety. Odnowiono też sam budynek. Oby tak dalej.

Imprezy „socjalistyczne” w Muzeum trwają jeszcze przez cały nadchodzący weekend, od piątku do niedzieli. 25 i 26 lipca przez cały dzień (czyt. od 10 do 17) przewidziane są dodatkowe atrakcje: projekcje „kolejowych” filmów, zabawy dla dzieci itp.

Edit: Zdjęcia z imprezy są już dostępne w galerii: Bierut na Dworcu Głównym w Warszawie.

Jedna uwaga do wpisu “Bierut na Głównym

  1. Pingback: Problemy Muzeum Kolejnictwa kontratakują « Admiral’s log

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s