400

Taki tytuł mógłby nosić sequel komiksowego filmu o bitwie pod Termopilami. Ale w tym przypadku chodzi o coś innego – na Sluis Van pojawiły się właśnie opisy numer 399 oraz 400. Są to: dauphermiański „krążownik” Discril oraz, jubileuszowo, kumauryjski pancernik typu Cal.

A ponieważ równocześnie mamy styczeń, to można pokusić się z tej podwójnej okazji o trochę statystyk i wspominek z minionego roku.

Rok 2010 zaczął się dość intensywnie – Tygodniem Separatystów, w ramach którego przez osiem dni pojawiło się osiem opisów jednostek tej powszechnie znanej i lubianej frakcji, która chyba jako jedyna nie doczekała się grona fanatyków w fandomie (no, może wspólnie z Yevethami). Potem były bardziej regularne opisy, a w międzyczasie dzieliłem się z Wami między innymi wrażeniami z lektury Gwiazdy Śmierci (książka wkrótce również w języku polskim), czy też odsłaniałem kulisy tworzenia opisów statków kosmicznych oraz problemów z tłumaczeniem ich nazw. Wśród nowych opisów na Sluis pojawiły się egzotyczne statki z sektora Kathol i trochę liniowców i innych statków cywilnych, a na przełomie kwietnia i maja wystartował Cykl Mandaloriański.

13 maja 2010 świętowaliśmy 13 rocznicę istnienia Sluis Van oraz opublikowanie 350 opisu. Z tej okazji na stronie pojawił się blok cytatów „inni o nas”. Trzeba było również odświeżyć wishlistę…

Lipiec to czas upałów oraz start cyklu koreliańskiego, w którym przybliżyliśmy widzom serię lekkich frachtowców CEC, a w sierpniu skrupulatnie badaliśmy frachtowiec Barloz, a porównywarka wzbogaciła się o możliwość sortowania statków według wybranych parametrów. Wrzesień z kolei przyniósł Star Force, Black Ice oraz… coś jeszcze.

W październiku rozbuchał się opis YT-1300 (Mamy nowego lidera),  ale zaraz przegonił go sam Sokół Millennium – głównie dzięki swojej długiej i zawiłej historii… Równocześnie zaczął się cykl Nowej Klasy, który trwał przez cały listopad, a do porównywarki doszła możliwość przestawiania kolejności statków.

Pod koniec listopada ruszył nowy silnik Sluis, dzięki czemu nieco zmienił się layout opisów statków kosmicznych, doszło też wyświetlanie zwrotności, źródeł informacji i okresu historycznego, w jakim funkcjonowały dane jednostki. Grudzień upłynął głównie pod znakiem walk z renomowaną księgarnią internetową empik.com.

Sumarycznie, w ciągu roku pojawiło się na Sluis 80 nowych opisów, co daje średnio jeden co cztery i pół dnia. Ale nie zapominajmy, że równolegle w tle doszło wiele poprawek i udoskonaleń do już istniejących tekstów…

Co będzie dalej? W tym obchodzimy 50 rocznicę lotu człowieka w kosmos oraz 14-lecie Sluis. Może być ciekawie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s