Z wizytą w Peenemünde

Peenemünde to miejsce pielgrzymek dla wszystkich przedstawicieli branży rakietowej i kosmicznej, zarówno ze wschodu, jak i z zachodu.

v-2

Dla niewtajemniczonych: podczas drugiej wojny światowej mieścił się tu niemiecki ośrodek prac nad Wunderwaffe – cudowną bronią, która miała odmienić losy wojny. W rezultacie stworzono tu pierwszą porządną rakietę balistyczną, w oparciu o którą po wojnie swoje programy konstrukcyjne prowadzili zarówno amerykanie (dzięki temu, że przemycili do USA wiodących niemieckich inżynierów i naukowców), jak i Związek Radziecki (głównie dzięki przejęciu poniemieckiego sprzętu).

peenemunde_muzeum

Z oryginalnego ośrodka po działaniach RAFu i Armii Czerwonej pozostało tu niewiele, ale to, co jest, w ciągu ostatnich lat zostało znacząco odbudowane, wypolerowane i przygotowane na przyjmowanie gości z całego świata. Centrum całego kompleksu jest dawny budynek elektrowni, w którym przygotowano okolicznościową wystawę na temat prac nad V-1 i V-2. Do tego dokumentacja historyczna, a dla bardziej zajadłych – możliwość zorganizowania wycieczki objazdowej po całym poligonie i odwiedzenia resztek miejsc, skąd startowały V-2.

Jest też kilka wystaw pobocznych: kuter rakietowy (zwiedzanie w pakiecie) oraz poradziecki rakietowy okręt podwodny K-24 (niezależna inicjatywa).

Na koniec oczywiście zapraszam do pełniejszej galerii na wojny.net. Tym razem są dwie:

I jeszcze linki: do strony muzeum: www.peenemuende.de, oraz do okrętu podwodnego: http://www.u-461.de.

Miłego oglądania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s