„Próba ucieczki”, A. i B. Strugaccy

Znów krótka nowela.

Dwóch turystów kosmicznych wybiera się na polowanie, ale pod wpływem nieoczekiwanego autostopowicza decydują się zamiast tego zbadać jakąś niezbadaną planetę.

Na miejscu odkrywają dziwne zjawiska, stają przed dylematami moralnymi, muszą wybierać między prawem a sumieniem itp. Okazuje się, że powiedzenie o dobrych chęciach czasami jest słuszne, a pasażer w końcu dochodzi do wniosku, że swoją własną odpowiedzialność powinien realizować w swoim własnym świecie. Próba ucieczki okazuje się więc nieudaną w tym sensie, że Saul świadomie i w wolny sposób z niej rezygnuje.

Ciekawe motywy:

  • Obca technologia „wrośnięta” w lokalne społeczeństwo, które traktuje ją jak jeden z elementów naturalnego porządku rzeczy.
  • Organiczne, pół-żywe i na wpół świadome statki kosmiczne i inne pojazdy.
  • Kosmiczna turystyka – mamy wahadłowiec w ogrodzie i możemy wybrać się na obcą planetę (nawet zupełnie nieznaną, na której nie postała ludzka noga) tak po prostu – jak na weekendowy wypad pod namiot. Trochę jest w tym pokrewieństwa z eiwormami Zajdla, albo  i z odrapanymi statkami kosmicznymi z Gwiezdnych wojen, tylko tam naród podróżujący stał na dużo niższym poziomie moralnym. U Strugackich ewolucja gatunku ludzkiego obejmuje też sferę moralności.

Ponoć książka „nawiązuje do legend związanych z Legią Cudzoziemską” – tak napisano z tyłu okładki. O jakie legendy chodzi? Nie znam.

2 uwagi do wpisu “„Próba ucieczki”, A. i B. Strugaccy

  1. Strugaccy i tak są fajni…To hcyba oni pisali takie opowiadanko o człowieku w zoo – który karmił się alkoholem…(nie pamiętam już dokładnie)

    1. Faktycznie było coś takiego – motyw wykiwania zaborców/dozorców dla własnej korzyści i dobrego samopoczucia, prawda? Ale wydawało mi się, że to jakiś polski autor napisał… Strzelałbym w Zajdla, ale trochę nie pasuje mi to klimatem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s